Żywy Wegański Jogurt Kokosowy

by magda
Żywy Wegański Jogurt Kokosowy_Przepisy Niebieski Migdał

Jogurt kokosowy to jeden z moich faworytów. Stanowi świetną alternatywę dla jogurtów krowich i sojowych. Jest idealnie kremowy, lekko kwaskowaty i bardzo aromatyczny. Uwielbiam z malinami lub mango.

Probiotyki obniżają poziomu cholesterolu we krwi dzięki przetwarzaniu go poprzez niektóre bakterie w sterole. Hamują również wchłanianie glukozy we krwi i pozytywnie wpływają na pracę układu nerwowego, bo w trakcie fermentacji wydziela się acetylocholina – odpowiadająca za przekazywanie impulsów nerwowych. Ponadto pobudzają procesy regeneracji nabłonka jelit, dzięki wytwarzaniu substancji, takich jak arginina, cysteina i glutamina.
„Dobre” bakterie z jednej strony zapobiegają wystąpieniu alergii, a z drugiej przyspieszają ustąpienie jej objawów. Ścianki jelit są przez nie dokładnie uszczelnione, stając się barierą dla uczulających substancji. Wzmacniają również aktywność i skuteczność limfocytów oraz makrofagów, które uczestniczą w mechanizmach obronnych organizmu. Nie można również zapomnieć o ich działaniu antynowotworowym na zasadzie hamowania procesów gnilnych, w których wytwarzane są nitrozoaminy, przyczyniające się do rozwoju nowotworów m.in. żołądka i jelita grubego.

 

Nie martw się cukrem w przepisie. Jest niezbędny jako pożywienie dla bakterii probiotycznych, w produktach mlecznych tę funkcję spełnia laktoza, która również jest cukrem.

 

Zobacz inne przepisy na inne produkty KISZONE I FERMENTOWANE

Żywy Jogurt Kokosowy

Drukuj
Porcja dla: 4-6 Czas przygotowania:

Produkty

  • 1 litr mleka kokosowego (min. zawartość 70% kokos, woda)
  • porcja bakterii jogurtowych
  • 4 łyżki cukru/ syropu klonowego
  • 1 łaska łyżka maku, opcjonalnie

Wykonanie

  1. Podgrzej lekko mleko kokosowe. Jego temperatura nie powinna przekroczyć 42 st.C. Gdy mleko będzie ciepłe dodaj cukier i bakterie jogurtowe. Dokładnie wymieszaj.
  2. Przelej do szklanego lub plastikowego naczynia, wcześniej dokładnie wyparzonego. Zamknij szczelnie i owiń w koc lub pogniecione gazety i trzymaj w ciepłym miejscu.
  3. Szybkość fermentacji zależy od temperatury pomieszczenia. Po 24 godzinach sprawdź smak, jeśli jogurt osiągnął pożądaną przez ciebie kwaskowatość, odstaw go do lodówki. Jeśli nie, zostaw w temperaturze pokojowej na kolejne 12 godzin. Spróbuj ponownie po tym czasie, w razie potrzeby wydłuż czas do 24 godzin.
  4. Dodaj mak, jeśli masz ochotę, wymieszaj  i odstaw jogurt do lodówki na 8 godzin, żeby stężał.

Notes

Jogurt możesz przechowywać w lodówce 4-6 dni.

ZASTANAWIASZ SIĘ JAK KOMPONOWAĆ ZDROWE ROŚLINNE POSIŁKI?

Lubisz eksperymentować w kuchni?

W mojej najnowszej książce WEGEMANIA znajdziesz proste zasady przydatne nie tylko dla roślinożerców, ale również dla osób dbających o zdrowie i szukających kulinarnych pomysłów. 220 roślinnych przepisów od majonezu czy serków, poprzez zupy, tarty, pizze, burgery, dania główne aż po wędliny, kiszonki i wegańskie słodkości.

PREMIERA 5 LUTY 2019.
 WEGEMANIA Magdalena Pieńkos Kuchnia Roślinna
7 komentarzy
3

You may also like

7 komentarzy

Magdalena 3 lutego 2019 - 12:08

Uwielbiam jogurty kokosowe 🙂 Zdradzisz jakich konkretnie produktów użyłaś? Nie chodzi o reklamę, po prostu chciałabym zrobić na czymś sprawdzonym, Miałam już kilka porażek jogurtowych, dość drogich porażek :/

Reply
magda 3 lutego 2019 - 18:46

Hmm, nie mam pewności, ale myślę, że ZAKWASKI. Teraz zaszczepiam mleko kokosowe 1 łyżką wody z kiszoych gruszek, jabłek czy rabarbaru. To jest najprościej i najtaniej :). Możesz jeszcze spróbować dodając poprostu łyżkę kupionego jogurtu z żywymi bakteriami lub , co też eksperymentowałam wyhodować jogurt na grzybku typetańskim 🙂

Reply
Magdalena 16 lutego 2019 - 22:29

Bardzo dziękuję za podpowiedź 🙂 BTW super strona 😀

Reply
Ania 17 lutego 2019 - 17:28

Witam, jestem początkująca, mam pytanie co to znaczy mleko kokosowe 70% Czy mogłabym dostać konkret firmę czy inną podpowiedź?
Dziękuję

Reply
magda 28 lutego 2019 - 13:28

Te procenty oznaczają zawartośc ekstraktu z kokosa :), a moje ulubione mleko, to wyprodukowane w Tajlandii AROY-D, np. takie http://delikatesyazjatyckie.pl/mleko-kokosowe-aroyd-ekstrakt-250ml-p-453.html 🙂

Reply
Marcin 12 czerwca 2019 - 18:56

Skąd wziąć bakterie jogurtowe?

Reply
magda 19 czerwca 2019 - 13:02

Marcin, można kupić w sklepie ze zdrową żywnością lub zaszczepić łyżką jogurtu roślinnego z żywymi kulturami bakterii 🙂

Reply

Zostaw komentarz