Kiszenie to nic innego niż kontrolowany proces fermentacji, jedna z najstarszych metod przedłużania żywotności produktów.
Sfermentowane produkty odgrywają niezwykle ważną rolę w różnych społecznościach praktycznie na całym świecie. Miód pitny fermentowano 12 tysięcy lat temu. Naukowcy dysponują też dowodami świadczącymi o tym, że 9 tysięcy lat temu w Skandynawii kiszono ryby. Mleko fermentowano na wiele sposobów w starożytnej Grecji i Rzymie. Garum – słony sos o wyrazistym smaku, uzyskiwany ze sfermentowanych ryb, był podstawowym składnikiem dawnej kuchni śródziemnomorskiej. Chińczycy od tysiącleci przechowują kiszone warzywa. Jedzenie zakonserwowane w ten sposób, zwykle jest bardzo smaczne. W zależności od stopnia fermentacji ma mniej lub bardziej wyrazisty smak, ale zawsze jest bardzo zdrowe.
Kiszone kiełki rzodkiewki to jedna z moich ulubionych kiszonek. Wystarczy wypełnić słoik kiełkami rzodkiewki- moje ulubione, dodać przyprawy, w tym oczywiście czosnek, zalać solanką i poczekać 3-4 dni.
Solanka to nic innego jak wodny roztwór soli. Standardowa proporcja to 1 łyżka soli, najlepiej morskiej, kamiennej lub himalajskiej na 1 litr wody. Zagotuj wodę, dodaj sól, ewentualnie przyprawy, tj. liść laurowy, ziele angielskie czy ziarna pieprzu. Dokładnie wymieszaj i odstaw. Warzywa zalewaj chłodna solanką.
#DobryFerment
Przepis na solankę: zagotuj wodę, dodaj sól, mieszaj aż sól się rozpuści i odstaw. Zalej kiełki gdy już jest letnia.Kiszone kiełki
Drukuj
Produkty
Wykonanie
1. Kiełki umyj, przełóż do słoika i dodaj pozostałe przyprawy.
2. Zalej solanką, zakręć słoik i odstaw . Przez 2-3 dni przechowuj w temperaturze pokojowej, w ciemnym miejscu. Po tym czasie przestaw w chłodne miejsce.Czas oczekiwania:
Kiełki są gotowe po 3-4 dniach. Gdy osiągną satysfakcjonujący dla ciebie poziom ukiszenia wstaw do lodówki.Notes