“Komosaki” z komosy to rodzaj wariacji na temat sezamków, które uwielbiałam, gdy byłam dzieckiem. Idealna chrupkość, wyważona słodkość i ta niezwykłość komosy dają spektakularny efekt smakowy.
Quinoa, to inaczej nazywany ryż peruwiański, proso boliwijskie czy`komosa ryżowa. Jest spokrewniona z polską komosą białą. Co ciekawe należy do tej samej rodziny, co buraki czy szpinak. Nazywana jest również złotem Inków, bowiem quinoa kryje w sobie prawdziwe bogactwo niezbędnych do zachowania zdrowia, urody i sił witalnych składników odżywczych. Powinien ją wprowadzić do diety każdy, kto dba o jej prawidłowe zbilansowanie diety i dostarczenie składników odżywczych.
Komosa ryżowa jest idealnym źródełem białka. Zawiera ona bowiem dużo lizyny i izoleucyny, aminokwasów charakterystycznych dla produktów zwierzęcych. Można więc powiedzieć, że Quinoa w przeciwieństwie do innych roślin zawiera pełnowartościowe białko.
Spożycie komosy obniża poziom cholesterolu, wspomaga pracę układu krążenia i zmniejsza ryzyko miażdżycy. Składniki te dodatkowo przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej. Zawiera zdrowe tłuszcze jednonienasycone, kwasy omega-3 oraz kwas alfalinolenowy (ALA). Quinowa ma również niski indeks glikemiczny (IG 35). Sprzyja to budowaniu mięśni, spalaniu tkanki tłuszczowej, to sprawia, że jest chętnie spożywana przez kulturystów. Komosa zawiera również 2 razy więcej błonnika pokarmowego niż większość popularnych zbóż. Jego spożycie usprawnia pracę układu pokarmowego i hamuje apetyt.
Jest bogata w przeciwutleniacze – kwercetynę, kempferol, kwas kumarowy i wanilinowy, stężenie tych substancji jest czasem wyższe niż w przypadku borówek amerykańskich. Oznacza to, że jest bardzo silnym antyoksydantem, zmniejsza ryzyko występowania nowotworów i opóźnia starzenie i przyspiesza regenerację.
⇒ Inne przepisy z komosą ryżową znajdziesz tutaj TUTAJ.
Słodka Przekąska z Komosy Ryżowej
DrukujProdukty
- ½ kubka komosy ryżowej
- ¼ kubka płatków owsianych
- 2 łyżki nasion chia
- 2 łyżki erytrolu, ksylitolu lub innego cukru
- ½ kubka migdałów
- 2 łyżki sezamu niełuskanego
- 2 łyżki oleju kokosowego
- 2 łyżki syropu klonowego
Wykonanie
-
Rozgrzej piekarnik do temperatury 160-170 st.C.
-
Wymieszaj ze sobą wszystkie suche składniki.
-
W rondelku roztop olej kokosowy, następnie dodaj syrop klonowy oraz przygotowaną mieszankę. Dobrze wymieszaj, tak aby wszystkie składniki dobrze się wymieszały.
-
Przełóż masę na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Rozprowadź i wyrównaj.
-
Piecz przez około 15 minut. Jeśli masa zaczęła przypiekać się z jednej strony to odwróć blachę i piecz kolejne 15 minut. Masa powinna się lekko zrumienić i pięknie pachnieć.
-
Odstaw do wychłodzenia, a następnie połam na mniejsze kawałki.
4 komentarze
Zakochałam się ?
Kasia, witaj w klubie 😀
Czy używamy tutaj komosy ugotowanej?
To komosanek używam suchej, niegotowanej komosy 🙂