Fermentowany sos chili

by magda
Fermentowany sos chili_Przepisy Niebieski Migdał

Ostre papryczki chili niegdyś uznawano jako źródło uzdrawiających mocy i wcale nie ma w tym przesady. Dziś już wiemy, że zawarta w nich kapsaicyna wspomaga pracę serca poprzez obniżanie poziomu tzw. złego cholesterolu we krwi. Jest też termogeniczna, co oznacza, że stymuluje spalanie tłuszczu w organizmie przez przyspieszenie metabolizmu i zwiększenie wytwarzania ciepła. Pomaga w leczeniu chorób zapalnych jelit, a jej spożywanie może przynieść ulgę w bólach głowy, migrenach oraz bólach zatok.

Fermentowany sos chili to doskonały dodatek do dań wszelkich.

Fermentowany sos chili

Drukuj
Porcja dla: 4-6 Czas przygotowania:

Produkty

  • ½ kg papryczek chili
  • 4-6 ząbków czosnku
  • 1 łyżka soli niejodowanej
  • 1 łyżka rodzynek
  • 1 łyżeczka octu jabłkowego
  • woda, ilość wystarczająca do przykrycia płynem papryczek w słoiku

Wykonanie

  1. Papryczki dokładnie umyj, odetnij ogonki i wyciągnij nasiona ‒ tyle, ile zdołasz. Im więcej zostanie, tym ostrzejsza będzie salsa. Wybór należy do ciebie.
  2. Następnie przełóż je do wcześniej wyparzonego słoika. Dodaj czosnek, sól i zalej wodą. Przyciśnij papryki spodeczkiem, kamieniem lub szklanką z wodą.
  3. Słoik nakryj gazą lub lnianą serwetką i zawiąż gumką. Odstaw w ciepłe i ciemne miejsce. Zaglądnij od czasu do czasu, jeśli pojawiłaby się pleśń, usuń ją.
  4. Po 8‒10 dniach odlej płyn ze słoika, ale nie wylewaj. Papryczki przełóż do blendera, dodaj ocet jabłkowy, rodzynki oraz ¼ kubka odlanej solanki i miksuj do konsystencji salsy. Przechowuj w szklanym słoiku w lodówce.

Czas oczekiwania 1‒2 tygodnie

0 komentarz
2

You may also like

Zostaw komentarz