Kirgistan

Kirgistan_Niebieski Migdał
… Pył unoszący się nad ulicą i palące słońce. Żółty Moskwicz, lekko pochylony, odpoczywa na poboczu drogi. Jego właściciel wypakowuje biszkek, dużą beczkę, wypełnioną kumysem. To orzeźwiający, lekko szczypiący w język, alkoholowy napój z mleka klaczy. Gdy tylko pojemnik znajdzie się na ziemi, zaczynie się intensywne mieszanie i napowietrzanie białego płynu. Obok, w woreczkach, na sprzedaż czeka również kurut. Małe kulki sera, podobnie jak kumys wykonane z mleka klaczy. Powoli ustawiają się pierwsi klienci … .

  Zakurzone i wyblakłe atrybuty sowieckiego imperium nie pozwalają zapomnieć, że Kirgistan to nie tylko “Szwajcaria Azji Środkowej”, ale również była republika Sowietskowo Sojuza, co czyni, że podróż jest nie tylko w przestrzeni, ale również w czasie.


Obszar Kirgistanu to przede wszystkim góry (93% terytorium państwa), ponad połowa kraju leży na wysokości ponad 2.500 m n.p.m., a jedna trzecia powyżej 3.000 m n.p.m. Położony jest w większości w zachodniej i centralnej części Tienszanu (Góry Niebiańskie) i północnego Pamiru. Posiada dwa 7-tysiączniki (Pik Pabiedy i Pik Lenina). Na jego terenie znajduję się drugie, co do wielkości jezioro górskie na świecie – Issyk Kul (położone na wysokości 1.609 m n.p.m i zajmujące powierzchnię 6.236 km²). To właśnie niesamowite góry przyciągnęły nas do Kirgistanu, do których niewątpliwie wrócimy :).